نام و مزاج

نام های دیگر بیدمشک: بید مصرى- بید طبرى- شاه ‏بید- گل بیدک- گربه ‏بید- سوحر- سوگوت- صف صاف- دارفشفشه- مشک‏فیک- مشبد- به رامج- پیشى‏پیشى- خلاف بلخى- خلاف‏بان- وشع- به رامه- مشک‏ بید- فلابلخى.

بیدمشک طبعی معتدل دارد.

.

معرفی

 • بدرخت یا درختچه ای زینتی است که دارای گل های زرد کمرنگ به شکل دم گربه می باشد. ارتفاع درخت به ۹ متر می رسد.
 • زیر پوست و روی چوب این درخت برجستگی های تیزی وجود دارد. برگ های آن در پایه های نر و ماده متفاوت است. روی برگ سبز تیره و پشت آن کرکدار و روشن است. گل های درختان ماده معمولاً بیضی شکل و پهن تر از برگ های درختان ماده است. بیدمشک گل های معطری دارد.
 • یدمشک گیاهی است از نژاد بید اندازه آن از بید معمولی کوچک تر ولی سنبله های آن دارای اسانس معطری هستند. گل های آن قبل از برگ ها ظاهر می شوند.

.

خواص

 1. عرق بیدمشک، در تسکین اعصاب، درمان کم خونی و ناراحتی های قلبی موثر است.
 2. بیدمشک، گیاهی ملین و تقویت کننده ی قلب،اعصاب و محرک قوای جنسی است. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد.
 3. واقعیت این است که پوست بیدمشک دارای خواص ضد درد و ضد تب است، که قبلا توسط فیلسوفان یونان باستان بقراط تئوفراستوس، شناخته شده بود. خواص دارویی پوست در دوره های قرون وسطی در بسیاری از نقاط اروپا شناخته شده بود و پوست به طور معمول برای جبران درد ناشی از سردرد و دندان درد شناخته می شد.
 4. بیدمشک، تقویت کننده ی دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می کند. هم چنین عرق بیدمشک، آرام بخش و خواب آور است.
 5. جوشانده گل بیدمشک همراه شکر، ناراحتی های عصبی، افسردگی، دردهای عصبی و روماتیسمی را بهبود می بخشد. مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد.
 6. برای کم‌اشتهایی ده گرم گل بید مشک با ده گرم برگ و ده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد روی شعله بگذارید تا یک جوش بزند و سی دقیقه دم کنید. پس از شیرین کردن با عسل به مدت چهار روز بعد از هر غذا روزی دو مرتبه میل کنید.
 7. دمنوش بید مشک دستگاه گوارش را ضدعفونی می‌کند و جوش‌های بدن را از بین می‌برد. نوشیدن این دمنوش همچنین حرارت درونی بدن را کاهش می‌دهد.
 8. عرق بید مشک قند خون را پایین می آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را نقصان می دهد.

.

موارد منع مصرف

 • ادران باردار و به ویژه بانوانی که سابقه یا خطر سقط جنین، خونریزی دوران بارداری و مشکلات مشابه دارند؛ مصرف بیدمشک را به حداقل کاهش دهند
 • عرق بیدمشک قند خون را پایین می‌آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می‌دهد، کودکان کمتر از دو سال نیز بایستی در مصرف این عرق احتیاط کنند.
 • استفاده طولانی مدت یا دوزهای بالاتر گیاهان می تواند سبب تحریک دستگاه گوارش، حالت تهوع و یبوست شود.

.

شیوه استفاده

 • بیست و پنج گرم گل خشک بیدمشک را با برگش در یک قوری چینی با یک لیوان آب ‌جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و بعد صاف و با عسل شیرین کنید و بعد از غذا بنوشید.
 • دمنوش: اضافه کردن ۲ یا ۳ گرم پوست خرد شده به یک فنجان آب سرد. سپس مخلوط را به نقطه جوش برسانید و اجازه دهید ۵ دقیقه قبل از صاف کردن خیس شود. دوز سنتی یک فنجان ۳-۴ بار در روز به عنوان یک درمان برای بیماری های روماتیسمی جزئی، سردرد، تب بالا و التهاب دستگاه گوارش است.

.
بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»