نام و مزاج

مزاج چریش در طب سنتی گرم است.

.

معرفی

 • چریش درختی است با قامتی متوسط برگ های آن سبز، کناره برگ دارای بریدگی و شبیه دندانه نامنظم است، برگ های آن شبیه برگ زبان گنجشک می باشد.
 • نوک برگ ها خیلی تیز و کشیده تر از برگ های زیتون تلخ می باشد ولی شکل کلی درخت شبیه درخت زیتون تلخ است به همین جهت اغلب اشتباها یا عمدا برگ ها و ریشه آن را به جای او یا مخلوط با برگ ها و پوست و ریشه زیتون تلخ در بازار عرضه می نمایند.
 • درخت چریش بومی هند شرقی است و تا مغرب چین و شرق جاوه انتشار دارد و در بعضی مناطق کاشته می شود. به ایران وارد شده و کاشته می شود و از گیاهان بومی شده است. در حال حاضر در چابهار، بندرعباس و سایر نقاط جنوب کشور می روید.
 • از چریش برای مبارزه با بسیاری از بیماری ها استفاده می شود و هزاران سال است که زنان خانه دار هندی این گیاه را روزانه مصرف می کنند.
 • گیاه چریش در فصل بهار در همه سبزی فروشی ها عرضه می شود مردم خراسان شمالی بخصوص روستاییان با استفاده از این گیاه آشی موسوم به آش چریش و نانی به نام نان چریشی درست می‌کنند.

.

خواص

 1. چریش دارای خواص ضد قارچی موثر است که به مبارزه با شوره سر کمک می کند. این ماده همراه با مبارزه با عفونت قارچی، در کاهش التهاب پوستی ناشی از خارش موثر است. چریش خشکی و خارش را کاهش می دهد
 2. اگر روزانه میزان معینی چریش مصرف کنید، باکتری‌های مضر روده‌ای را نابود کرده و به طور کلی روده شما پاک و عاری از هرگونه عفونت می شود.
 3. چریش دارای خواص درمانی مختلفی نظیر خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که در درمان آکنه موثرند. این ماده نه تنها باکتری هایی که موجب آکنه می شوند را می کشد بلکه باعث کاهش التهاب ناشی از آکنه و جوش نیز می شود. به علاوه، به کاهش درد و خارش مرتبط با آکنه نیز کمک می کند
 4. چریش یک راه حل موثر برای حل مشکلاتی مانند بزرگ شدن منافذ و ایجاد جوش های سر سیاه است. این ماده ناخالصی ها را از روی پوست پاک می کند و اجازه ایجاد جوش را نمی دهد.
 5. برای برطرف کردن شب کوری، کمی آب برگ چریش را هر شب به چشمان بمالید. برگ آن را آسیاب کنید و با مخلوطی از آب به صورت مایع در بیاورید وپس از صاف کردن روی چشم بمالید.
 6. اگزما، یک بیماری پوستی التهابی شایع است که سبب خارش شدید، خشکی و قرمزی پوست می شود. این عارضه نیز با خواص چریش برای پوست و مو قابل درمان است. چریش می تواند به کاهش التهاب کمک کرده و اگزما را درمان کند. این ماده مانع از کم شدن رطوبت پوست می شود.
 7.  برخلاف آنتی‌بیوتیک‌ها، وقتی چریش با باکتری‌ها مبارزه می‌کند با گذشت زمان، این باکتری‌ها در برابر این گیاه مقاوم نمی‌شوند، حال آنکه با مصرف آنتی‌بیوتیک به مرور زمان باکتری‌ها خود را در برابر آن مقاوم می‌کنند.
 8. یکی دیگر از خواص چریش برای پوست و مو از بین بردن آفتاب سوختگی است. این ماده دارای خواص آرامش بخش است که به پوست کمک می کند تا رطوبت طبیعی خود را حفظ کند. خواص ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی آن، باعث برطرف شدن عفونت پوستی و درمان التهاب می شود.
 9. از روغن آن در درمان آبله استفاده می‌شود چون موجب تسکین حساسیت‌های پوستی‌ای می‌شود که ویروس آبله ایجاد می‌کند.

موارد منع مصرف

 • در صورت مصرف بیش از حد، چریش موجب نابودی نطفه می‌ شود . خانم‌های باردار در چهار تا پنج ماه اول بارداری که جنین در حال رشد می باشد نباید چریش مصرف نمایند.

.

شیوه استفاده

 • چند برگ چریش را به مدت یک شب در آب خیس نمایید و صبح با این آببدن خود را بشویید .بعد از استحمام با این آب پوستی پاک و درخشان خواهید داشت.
 • برای رفع جوش‌های سرسیاه، هر بار ۲ تا ۳ قطره روغن چریش حل شده در آب، روی جوش‌ها بمالید.

.
بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»