نام و مزاج

حنا در طب سنتی ایران طبعی سرد دارد.

.

معرفی

 • گیاه حنا در مناطق دارای آب و هوای خشک و تابستان گرم و طولانی به خوبی رشد میکند بنابراین طرفداران استفاده از خواص حنا و کاربرد آرایشی آن بیشتر در کشوهای مصر، آفریقا، عربستان، شبه قاره هند و آسیای جنوبی رایج است.
 • در ایران بیشتر در جنوب کشور، استانهای کرمان، هرمزگان و بلوچستان کاشته میشود.

.

خواص

 1. خاصیت نرم کنندگی و ضد آفتابی، حنا به صورت پرده ای، مانع تأثیر اشعه خورشید بر روی پوست بدن میشود.
 2. استفاده از عصاره برگ گیاه به عنوان ضد گرفتگی عضلانی دستگاه گوارش.
 3. رنگ کننده بیزیان پوست و مو،حنا موهای سیاه را رنگی نمیکند ولی موهای سفید یا رنگی دیگر را رنگ قرمز میکند.
 4. استفاده از جوشانده برگ حنا، برای درمان بیماریهای پوستی، تسکین سر درد و دهانشویه
 5. استفاده از پودر برگ حنا برای رفع اگزما و جلوگیری از تعریق دست و پا، برگ حنا با برگ هلو و برگ تانندار گیاهان مختلف را به خوبی مخلوط کرده و از آن به صورت ضماد استفاده شود.
 6.  داروی بی نظیر برای درمانهای پوستی بالاخص سرطان پوست است
 7. مالیدن مخلوط برگهای له شده حنا با روغن زیتون به موی سر کمک زیادی به رشد آن میکند، به ویژه اگر این مخلوط را با آب گشنیز ترکیب کرده و سپس مورد استفاده قرار داد.
 8. جهت ضخیم نمودن پوست کف دست و پا و رفع زخم‌های بین انگشتان از گرد حنا، به صورت ضماد استفاده می‌شود.
 9. جهت دفع سنگ کلیه و مثانه برگ حنا را در آب خیسانده صاف نموده بنوشند.
 10.  جهت تسکین درد اعصاب و مفاصل از روغن حنا استفاده شود به این صورت که گل حنا را در روغن زیتون جوشانده صاف نموده استفاده می‌گردد.
 11. یکی از مشکلاتی که الان در بین خانم ها شیوع پیدا کرده، مساله عدم قاعدگی و یائسگی زود رس است.یکی از بهترین درمان های آن حناکردن موهای سر است.
 12. استفاده از حنا، جوهر مغز رو تقویت میکنه و سردی و بلغم در سر راه نفوذ پیدا نمیکنه
 13.  استفاده‌ی موضعی از روغن حنا برای بیماران مبتلا به التهاب و دردهای مفصلی سودمند است. با افزایش سن و تحلیل ماهیچه‌ها و غضروف‌ها، مفصل‌ها دردناک می‌شوند. این مسئله ممکن است باعث ایجاد درد در قسمت‌های مختلف بدن شود. با استفاده‌ی موضعی از روغن حنا در این قسمت‌ها، حرکت‌کردن راحت‌تر و کیفیت زندگی بهتر می‌شود.
 14. از دیگر خواص حنا، در درمان اختلالات کبدی می‌باشد. حنا به عنوان گیاه پزشکی کاملا مفید در نظر گرفته می‌شود از این رو پوست گیاه حنا در درمان بزرگ شدن کبد و یرقان موثر می‌باشد.
 15. از بین بردن جوش‌های دهان با شستشو به وسیله جوشانده حنا
 16. جلوگیری از عرق کف دست با ترکیب گرد برگهای حنا، سدر و هلو
 17. رفع خارش پوست و قارچ سر

موارد منع مصرف

 • حنای سیاه موادی دارد که ممکن است حساسیت‌زا باشند و به بروز جوش‌های پوستی و ناراحتی داخلی بینجامند.
 • حنا برای حلق و ریه زیان آور است و لذا باید به همراه کتیرا خورده شود. مقدار مجاز خوردن حنا ۵ گرم است و مصرف بیشتر آن خطرناک است. حساسیت تماسی، آسم، سقط جنین واثر سوء بر روی حلق و ریه عوارض دیگر حنا هستند.

.

شیوه استفاده

 • برای این منظور باید حنا به شکل پودر باشد. به مقدار مورد نیاز در ظرفی قرار داده و آن را با آب مخلوط می کنیم تا یکدست شود. این مخلوط را باید در آفتاب یا در مکانی گرم قرار داده تا برسد و قدرت رنگ کنندگی خیلی بیشتری داشته باشد. زمانی که رنگ مخلوط ما عوض شد یعنی آماده استفاده است.حالا می توان موها یا پوست را رنگ کرد. می توان سر را با پلاستیک بسته و چند ساعت صبر کرد و بعد به حمام رفت.

.
بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»