نام و مزاج

مزاج خشخاش در طب سنتی سرد و تر است.

.

معرفی

 • گیاهی است از خانواده خشخاش یا شقایقیان و علفی که ارتفاع آن به یک تا دو متر می رسد.
 • این گیاه دارای ساقه ای قائم، منشعب، بی کرک (در بعضی نمونه ها خشن) و برگ هایی متناوب به رنگ سبز غبار آلود است. برگ های قسمت فوقانی ساقه آن، پهنکی با بریدگی های نامنظم و نسبتا عمیق دارد. به علاوه پهنک برگ ها، دارای وضعی است که قسمتی از ساقه را فرا می گیرد.
 • گل های درشت و زیبای آن، در واریته های مختلف، به رنگ های متفاوت، ولی بیشتر به رنگ سفید ارغوانی دیده می شود. میوه این گیاه کپسول، ناشکوفا و محتوای دانه های بسیار (تخم خشخاش) است.
 • میوه خشخاش کپسول مانند است که در اثر ایجاد بریدگی روی آن ماده شیره مانندی خارج می شود که تریاک نام دارد.
 • تریاک خام و کپسول های خشک آن حاوی آلکالوئیدهای سمی است و حدود ۱۲ درصد مورفین دارد. علاوه بر شیرابه (تریاک) که مصرف پزشکی دارد
 • خشخاش بومی آسیای صغیر است و کشت آن در کشورهای افغانستان، ترکیه، هندوستان و چین مرسوم است.

.

خواص

 1. خواب آور شدید ٬ اخلاط کثیف بدن صفراوی را رقیق کننده ٬ یک نوع مواد مخدر برای اعصاب متلاطم ٬ ضد اسهال برای گرم مزاجهاست
 2. خوردنش با عسل رافع خشونت سرفه گرم و خشک و خونی است
 3. رفع کننده سوزش مثانه گرم مزاج ٬چاق کننده ٬ حواس مغز را تقویت و دود آرام آن در منزل تولید خواب فراوان دارد
 4. آهن و فسفر در دانه های خشخاش نیز سلامت استخوان را حفظ می کنند و این دو مواد معدنی برای حفظ استخوان ها و عضلات ضروری هستند.
 5. دانه های خشخاش همچنین حاوی کلسیم و منیزیم می باشند، که فعالیت مغز را کنترل می کنند و در رشد نورون تاثیرگذار می باشند و این دانه ها همچنین می توانند بیخوابی را درمان کنند و به بهبود و افزایش هضم کمک می کنند.
 6. دانه های خشخاش منابع غنی از فیبر نامحلول هستند، که می توانند به هضم آسان کمک کنند، همچنین میزان دفع مدفوع را افزایش داده و از یبوست جلوگیری می کنند
 7. تخم خشخاش در رفع تشنگی، تب، التهاب، یبوست و التهاب شکم موثر است.
 8. روغن دانه های خشخاش در درمان سرطان به خاطر داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده موثر است
 9. افزایش نیروی جنسی از خواص خشخاش بوده و زوج های سرد مزاج با این ویژگی آشنایی دارند.
 10. یکی دیگر از مزایای مصرف دانه های خشخاش، کاهش اثرات گلو درد است علاوه بر این، می تواند از متورم شدن گلو نیز جلوگیری کند.
 11. دانه های خشخاش می توانند به درمان زخم های دهان کمک کنند، دارای اثر خنک کننده در بدن هستند، که نقش مهمی در درمان زخم دهان دارد. مخلوطی از نارگیل خشک خرد شده، آب نبات پودر قند و دانه های خشخاش تهیه کنید ، و برای تسکین فوری زخم دهان آن را بمکید.

موارد منع مصرف

 • در بعضی از مردم، دانه های خشخاش می توانند باعث آلرژی شوند.
 • مصرف بیش از حد دانه های خشخاش در دوران بارداری یا تغذیه با شیر مادر موجب مسائل می شود و باید از آن اجتناب شود.
 • ورزشکاران بایستی تا یکی دو روز قبل از انجام تست دوپینگ از مصرف زیاد نان خشخاشی و یا دانه خشخاش خودداری کنند.
 • برخلاف نظر برخی از افراد که معتقدند کشیدن تریاک در سنین بالاتر از چهل سالگی مفید است، اعتیاد به کشیدن تریاک به خصوص برای افراد مسن ضررهای قابل توجهی دارد از جمله کم شدن هوش و حافظه، کم شدن اشتها، تنگ شدن کرونر قلب، از کار افتادن زودتر از موقع دستگاه تناسلی و نقصان ترشحات غدد باز و بسته بدن می باشد.

.

شیوه استفاده

 • مقداری از دانه های خشخاش را در یک مخلوط کن قرار دهید و به آن شیر اضافه کنید. اگر پوست خشک دارید، می توانید عسل نیز اضافه کنید و سپس آن را روی صورت خود قرار دهید و بعد از ۱۰ دقیقه شسشتشو دهید. انجام این کار، یک بار در هفته رطوبت مورد نیاز برای پوست شما را فراهم می کند.

.

بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»