نام و مزاج

مزاج برگ های سنا در طب سنتی گرم و خشک است.

.

معرفی

 • این گیاه دارویی دارای گل ها و غلاف زرد رنگ است. این گیاه در مناطق بیابانی رشد می کند.
 • این گیاه بومی آفریقا و هندوستان بوده و به صورت وحشی و کشت شده یافت می‌شود، گونه‌ای از گیاه سنا، در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس میروید، بهترین نوع سنا سنای مکی است که در شهر مکه می روید.

.

خواص

 1. گیاهی است که خاصیت ملین کنندگی دارد و برای درمان یبوست توصیه می شود.
 2. مفید برای دفع سنگ کیسه صفرا و دفع کننده صفرای زائد
 3. سنای مکی این خاصیت را دارد که چربی بدن اعم از چربی خون، چربی دور شکم و کبد چرب را درمان و از بدن خارج می کند.
 4. دمنوش این گیاه برای کاهش وزن مناسب است. برای کاهش وزن آب را بجوش آورید و چای برگ سنا را در آب جوش ریخته و بگذارید ۵ دقیقه دم بکشد سپس به آن آب لیمو و مقداری عسل برای بهبود بیشتر طمع چای گیاه سنا به آن اضافه کنید و روزانه دو بار از این دمنوش استفاده کنید.
 5.  اطبای طب سنتی چینی براین باورند که برگ این گیاه گرما را از روده بزرگ شما خارج می کند و به خلاص شدن از مواد غذایی قدیمی که با گذشت زمان در آنجا ساخته شده کمک می کند.
 6. برگ سنا نه تنها زیبایی موهای شما را بهبود می‌بخشد بلکه باعث بهبود وضعیت پوست سر و درمان شوره‌ی سر نیز می‌شود. این گیاه دارویی باعث می‌شود که در موهای شما درخشش و روشنی ایجاد شود. از آن‌جایی که برگ سنا یک نرم‌کننده‌ای عالی است، می‌تواند ریزش مو را نیز درمان کند.
 7. خاصیت ضد باکتریایی این گیاه دارویی می تواند در درمان بیماری های یا عفونت های پوستی کمک کند. خمیر تهیه شده از برگ های سنا در درمان عفونت های پوستی مانند آکنه و همچنین شرایط التهابی مانند اگزما مؤثر است.
 8. این گیاه دارویی همچنین دارای خواص التهابی خفیف است که می‌تواند تورم داخلی و خارجی را تسکین دهد.
 9. برای داشتن موهای صاف، براق و قوی می توان از برگ های سنا، استفاده کرد. می توانید با مخلوط کردن پودر گیاه سنا با آب و ماست یک ماسک مو درست کنید.
 10. برگ‌های گیاه سنا، نیز ممکن است در پیشگیری از بوی بد دهان موثر باشند. یک راه خوب برای استفاده از گیاه سنا جهت دستیابی به این هدف آن است که برگ‌های سنا را در آب جوش بخیسانید و بعد بگذارید خنک شود و سپس آن را مثل دهانشویه در دهان‌تان بگردانید.

موارد منع مصرف

 • معمولا سنا دارای دل پیچه است و باید از مکمل گلسرخ استفاده شود
 • زنان شیرده نباید مصرف کنند چون نوزاد دچار اسهال می شود.
 • چای سنا بر انعقاد خون هم اثر می‌گذارد. بنابراین اگر شخصی داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کند، نوشیدن چای سنا در روند درمانش تداخل ایجاد خواهد کرد.
 •  این گیاه موجب دفع ادرار و خارج شدن چربی، نمک، آب اضافی و سم زدایی بدن می‌شود. این ماده گیاهی می‌تواند موجب کمبود آب بدن هم بشود. پس اگر آن را مصرف می‌کنید به آب‌رسانی بدن توجه داشته باشید.
 • مسمومیت کبدی . مصرف چای سنا، در بلندمدت باعث مسمویت‌های کبد می‌شود.
 • برگ سنا که متأسفانه امروزه به‌ وفور برای درمان استفاده می‌ شود، اگر بیش از ۲ هفته مصرف شود، می‌ تواند منجر به تنبلی روده، تشدید بیماری و اشکالاتی در روده بزرگ شود.

.

نحوه استفاده

 • دمنوش: حداقل چهار گرم (حدود دو قاشق غذاخوری) سنای مکی با یک لیوان آب جوش حدود ده دقیقه دم کرده شود و آب آن خورده شود (لزومی به خوردن خود سنا نیست).

.
بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»