نام و مزاج

گیاه صلیب نام دیگر شاه پسند است.

این گیاه دارویی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

.

معرفی

 • این گیاه در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می روید و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس و نواحی جنوب یافت می شود.
 • قسمت مورد استفاده این گیاه، برگ ها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است.
 • این گیاه گونه های مختلفی دارد که متجاوز از صد نوع می باشد، ما در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه پسند درختی نام دارد را می شناسیم اما نوع دارویی آن نیز در ایران وجود دارد

.

خواص

 1. خون را تمیز و تصفیه می کند.
 2. مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می کند.
 3. برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است.
 4. برای رفع خونریزی لثه مفید است.
 5. سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد.
 6. سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد.
 7. گیاه شاه‌پسند برای رفع آنفلوانزا موثر است. چون حاوی ترکیباتی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با تب و التهاب‌های بدن مقابله می‌کند. در نتیجه گلو درد را نیز از بین می‌برد.
 8. مصرف جوشانده گیاه شاه پسند، سبب درمان درد عصبی، سرگیجه و ضعف روانی می‌شود. همچنین برای انواع ناراحتی ‌های عصبی، سرفه، بی خوابی و حالات ترس و تب توصیه شده است.
 9. این گیاه ماده ی درمانی مناسبی برای موارد اسپاسم و ضد تب است. اما این گیاه قبل از همه یک ماده ی مطمئن برای معده است.
 10. اگر بیخوابی منشأ روحی داشته باشد یعنی اگر استرس و فشارهای روحی بی‌خوابتان کرده است می‌توانید از حمام شاه‌پسند نیز استفاده‌ی لازم را ببرید. برای این کار لازم است ۲۰۰ گرم برگ و گل شاه پسند را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و محلول را صاف کرده و به آب وان اضافه کنید.

موارد منع مصرف

 • خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را کم می کند و باعث تحریک روده ها و رحم می شود.
 • کسانی که ناراحتی قلبی دارند و یا خانم های باردار باید در خوردن آن احتیاط کنند.

.

شیوه استفاده

 • حدود یک قاشق غذاخوری را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. می‌توانید روزانه تا ۲ فنجان از این دمنوش را بعد از وعده‌های اصلی میل کنید.
 • می‌توانید ۲ قطره از روغن گیاهی یا همان افشره‌ی خوراکی این گیاه را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا عسل چکانده و در دهان بگذارید. بهتر است این کار را بعد از غذا، یا صبح به صورت ناشتا و یا هر زمانی که به مشکل بر می‌خورید انجام دهید.
 • ۵۰ گرم برگ و گل شاه‌پسند را در یک لیتر آب سرد بریزید و بگذارید تا بجوشد. سپس زیر شعله را خاموش کرده و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کنید. اگر بی‌خوابی‌تان با تب و یا گلو درد همراه است توصیه می‌کنیم به مدت یک هفته هر شب یک ساعت قبل از خواب از این دمنوش میل کنید.

.
بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»