نام و مزاج

طبع جینسنگ گرم است.

.

معرفی

 • این گیاه در زمره گیاهان بومی مناطق شرقی آسیا و شمال آمریکا به‌شمار می‌آید ریشه آن به عنوان دارویی اساطیری، بیش از هزاران سال است که در میان مردم کشورهای چین، کره، تایلند، ویتنام، منچوری و نیز در بین سرخپوستان آمریکایی مورد مصرف قرار می‌گیرد.
 • برگ های گیاه جینسنگ آمریکایی به شکل دایره ای پیرامون ساقه رشد می کنند . گل های آن زرد – سبز رنگ بوده و شبیه چتر شکل گرفته ؛ در مرکز گیاه رشد می کنند و میوه های این گیاه به شکل توت های قرمز می باشند. این گیاه با افزایش سن در اطراف ریزوم چروکیده می شود ،
 • هر چه ریشه این گیاه پیرتر شود، تجمع جینسینوسایدها نیز افزایش می یابد. لذا می توان گفت با افزایش تدریجی سن گیاه خواص درمانی و دارویی ریشه آن نیز افزایش می یابد
 • جینسنگ حاوی ترکیبات مختلف فارماکولوژیک از جمله یک سری از جینسنوسیدها ، پلی استیلن ها ، ترکیبات پلی فنولیکی و پلی ساکارید اسیدی است.

.

خواص

 1. افزایش توان ذهنی
 2. افزایش قدرت جسمانی
 3.  بهبود فعالیت حافظه
 4. افزایش شادابی و نشاط
 5. افزایش قدرت تحمل و پایداری
 6.  از بین بردن استرس
 7. مقابله با پیری و عوارض آن
 8.  تقویت سیستم ایمنی بدن
 9.  تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم) بدن
 10.  جلوگیری از سردرد
 11. بهبود بی خوابی و بد خوابی
 12.  کاهش عوارض یائسگی
 13.  برطرف ساختن یا بهبود مشکلات جنسی
 14.  رفع خستگی، ضعف و بی حالی
 15.  افزایش قدرت سیستم قلبی و عروقی
 16.  تنظیم فشار خون (کاهش دهنده فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزایش دهنده فشار خون در صورت پایین بودن آن)
 17. برخی مطالعات انجام‌شده در اوزاکا و ژاپن می‌گویند که مصرف گیاه جینسنگ نقش مهمی در مقابله با ریزش موی مردانه و پیشگیری از طاسی مردانه داشته است.
 18. تنظیم سطح قند خون بدن
 19. جینسنگ آسیایی به طرق مختلف بر روی سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارد ، از جمله بهبود خلق و خو و افزایش سطح انرژی بدن. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که آداپتوژن هایی که در جینسنگ یافت می شود، سطح هورمونی بدن را ، تغییر می دهد که این هم می تواند استرس مزمن را درمان کند.
 20. خواص گلوکو رگولاتوری جینسنگ باعث کاهش میزان قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ می شود. همچنین جینسنوسیدهای موجود در این گیاه ، تولید انسولین را تحت تاثیر قرار داده و باعث بهبود مقاومت به انسلوین در بدن می شود.

موارد منع مصرف

 • سردرد، بی قراری، مشکلات خواب، بی نظمی در ضربان قلب، تحریک پذیری، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و خون دماغ از عوارض جانبی آن است.
 • زنان باردار و شیرده (جینسینگ شبیه هورمون استروژن عمل می کند) و کسانی که آسپیرین، وارفارین و داروهای کاهش دهنده فشار خون مصرف می کنند، نباید جینسینگ مصرف کنند.

.

شیوه استفاده

 • مصرف ۱ تا ۲ گرم پودر جینسنگ خالص و مرغوب در روز توصیه شده است. یا این که می توانید قطعه ای از ریشه آن را به اندازه یک سکه، روزانه مورد استفاده قرار دهید.

.

بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»