نام و مزاج

در منابع طب ایرانی جزریا گزر معادل زردک دانسته شده است و به نظر می رسد هویجی که امروز به هویج فرنگی مشهور است نوعی جزر است و نکته جالب اینکه از زمانهای بسیارقدیم در ایران و درنواحی یزدواطراف آن بیشتر زردک وجود داشته است.

مزاج زردک گرم و تر است.

.

معرفی

 • فصل برداشت آن زمستان است.
 • این ریشه خوراکی کاربردهای وسیعی در طب و سفره ایرانیان داشته است اما مدتی است که تولید و مصرف آن به شدت کاهش یافته و کمتر در میوه فروشی ها دیده می شود.
 • چه زردک و چه هویج فرنگی هر دو در خواص مشترکند و توصیه می شود اکثر افراد از این خوراکی گران بها در رژیم غذایی خود به طرق مختلف نظیر آب هویج، سوپ هویج، هویج خام یا پخته، مربای هویج یا هویج پلو بهره ببرند.

.

خواص

 1. هویج یا زردک مقوی معده بوده و سبب نرمی شکم می شود
 2. مواد غلیظ موجود دربدن را لطیف و قابل دفع می کند بنابراین برای کم کردن اثرات سو غذاهای غلیظ مانند کله پاچه و حلیم می توان از هویج آب پز همراه یا بعد از این غذاها استفاده کرد.
 3. در درمان بیماری های تنفسی نظیر ربو (آسم)، سرفه های خشک و همچنین سرفه های مزمن مفید است و ترکیب خوشمزه ای که در درمان سرفه موثر دانسته شده ترکیب آب هویج و شیر است که درمطالعات جدید نیز به آن اشاره شده است .
 4. مربا و حلوای زردک یا هویج برای تحریک و تقویت قوای باروری بی نهایت موثر است‌.
 5. پرورده هویج در سرکه (مخلل آن) جهت تحلیل طحال بی نظیر است
 6. از آنجایی که هویج مقوی معده، روده ها و ملین طبع است تجویز آن در کسانی که به علت ضعف دچار یبوست شده اند و همچنین دربیماران با ریزه خواری بسیار مفید است .
 7. مصرف زردک باعث افزایش بزاق در دهان شده و مواد معدنی اساسی، ویتامین ها و آنزیم هایی را که موجب هضم بهتر غذا می شوند برای بدن فراهم می کند. مصرف منظم این سبزی پرخاصیت کمک خوبی برای پیشگیری از ابتلا به زخم معده و دیگر اختلالات گوارشی خواهد بود.
 8. یکی دیگر از خواص هویج خاصیت ادرارآوری آن می باشد که می توان از آن در درمان بیماری هایی نظیر عدم دفع ادرار یا کاهش حجم ادرار و همچنین در دفع سنگ های کلیه و مثانه بهره جست.
 9. باعث افزایش شیر در مادران شیرده می گردد و به علت کمک به باروری یکی از اجزای رژیم های باروری محسوب می شود.
 10. آب زردک را اگر روی صورت بکشید باعث روشن شدن و جلوه پوست صورت می شود.

.

موارد منع مصرف

 • باید توجه داشته باشیم مصرف زیاد هویج یا آب آن به علت داشتن ترکیبات غنی ویتامینA و افزایش احتمال سقط، در دوران بارداری ممنوع بوده و زنان باردار باید از آن پرهیز نمایند
 • جرم نپخته هویج دیر هضم و نفاخ و مضر گرم مزاجان بوده و اصلاح آن با ادویه گرم است.

.

شیوه استفاده

 • تهیه مربا: زردک را ریز کرده و بجوشانید تا کاملا پخته شود. سپس عسل اضافه کنند و به آرامی بجوشانند تا با آب زردک بجوشد و به قوام برسد.
 • طبیعت جزر(هویج) در دوم، گرم و تر است ولی بعضی حکما آنرا دردرجه اول، گرم و تر دانسته اند به همین دلیل می توان آن را برای مدت زمان طولانی به صورت بخار پز یا آب پز استفاده کرد.
 • * حلوای جزر نیز به تنهایی و یا همراه با ادویه مناسب است؛ مانند مربای آن و لذیذتر از آن است.

منبع: همکار متخصص طب‌سنتی آقای دکتر محمد عسکرفراشاه

.
بازنشر از: طبایع/tabaye.ir

- مطالب مرتبط -

«گیاهان دارویی»